|
Utsläpp av koldioxid minskar
|
|
Utsläppen av koldioxid från Sveriges oljeanvändning minskade med totalt ca 0,5 miljoner ton under 2009 jämfört med 2008. Drivmedel som bensin och diesel minskade med respektive ca 0,2 respektive 0,3 miljoner ton enligt preliminär statistik från SPI.
Läs mer!
SPI på Armémuseum den 11 mars
Den 11 mars arrangerar SPI en seminariedag på Armémuseum med bland andra Andreas Carlgren, forskare från Chalmers, oljebolagens VD:ar, och representanter från BilSweden och Lantmännen Energi. Är du intresserad? Skicka ett mail till anne.oberg@spi.se, så skickar vi en inbjudan!
|
|
Nya riktlinjer i USA
USA:s motsvarighet till Naturvårdsverket, EPA, publicerade nyligen nya riktlinjer för förnybara drivmedel i fas två av implementeringen av förnybara drivmedel. Bl.a. sätter dessa en nivå på 8,2 % etanol i den totala bensinpoolen för 2010. Riktlinjer sattes även på utsläppseffekten för förnybara drivmedel samt för andelen andra generationens drivmedel.
Läs mer!
Minskad följsamhet
OPEC:s produktion ligger alltmer över den produktionsnivå som beslutats på mötena under 2009. Följsamheten i januari är nu nere på nivån 55 – 60 % enligt BBC News. Följsamheten låg på ca 80 % när den var som högst. Det var under föregående år som OPEC beslutade om en total neddragning på 4,1 miljoner fat per dag för att få stopp på det sjunkande oljepriset.
Läs mer!
|
|
|
|
USA:s sug efter bensin över?
Nu ifrågasätts om inte efterfrågan på bensin har nått sin höjdpunkt i USA. Den högsta nivån uppnåddes 2007 och frågan är om efterfrågan kommer att stiga över den nivån igen med tanke på effektivare och mindre bilmodeller. Ökad andel etanol i bensinpoolen påverkar också.
Läs mer!
|
SPI tar inte ställning till innehållet i de nyheter som förmedlas. Nyheterna återges med referens till källa och utan faktagranskning.
|
|
|
|
Månadens krönika
|
|
Lägre bensinkonsumtion i USA
|
|
Kan det verkligen vara möjligt att USA har nått sin peak när det gäller konsumtionen av bensin? Frågan har dykt upp i släptåget efter nedgången som har haft sin grund i den försvagade ekonomin. USA använde 9,3 mbd (miljoner fat per dag) bensin 2007. Konsumtionen sjönk under såväl 2008 som 2009 och förväntas ligga under 9 mbd när 2009 summeras. Det blir en tuff uppgift att hålla ut mot stigande konsumtion mot bakgrund av att befolkningen i USA växer varje år och att transportarbetet precis som i Sverige inte förväntas minska. Å andra sidan kanske det finns att ta av. USA gör av med nästan 3,5 gånger så mycket bensin per capita som Sverige. Om man vill minska finns sannolikt såväl strukturella som attitydmässiga utmaningar.
USA:s användning av etanol är hög och ambitionen är ännu högre. Att sätta målet till 8,2 % i bensinpoolen är anmärkningsvärt. Huvuddelen kommer från majs och kommer så att förbli under många år. Inriktningen på andra generationens etanol är dock tydlig och målen är också tydligt kopplade till det. USA:s etanolambition har en väldigt klar riktning åt att säkra tillgången på inhemskt producerat bränsle s.k. security of supply även om klimataspekten spelar en ökande roll. USA är idag världens största producent och konsument av etanol för drivmedelsändamål med ungefär 50 % av världsmarknaden.
Sverige å sin sida nådde sin peak på bensin 1989 och den årliga efterfrågan på bensin har därefter minskat till 2009 med ca 1 miljon kubikmeter. Även i Sverige är etanolen en viktig del i minskningen av användningen av bensin och minskningen av koldioxidutsläppen. Den totala användningen av etanol som drivmedel uppgår till ca 0,4 miljoner kubikmeter 2009. Noterbart är dock att energiinnehållet i etanol är ca 2/3 av bensinens.
Ulf Svahn
VD Svenska Petroleum Institutet
|
|
|
|
|